Point Defense: Difference between revisions
Appearance
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 67: | Line 67: | ||
|- | |- | ||
| 5 || 2.7 || 150 || 405 | | 5 || 2.7 || 150 || 405 | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
! colspan="4" | '''Mark 12 PDC''' | |||
|- | |||
! Mod !! Damage !! Shots per Minute !! DPM | |||
|- | |||
| 0 || 1.07892 || 300 || 323.676 | |||
|- | |||
| 1 || 1.186812 || 300 || 356.0436 | |||
|- | |||
| 2 || 1.294704 || 300 || 388.4112 | |||
|- | |||
| 3 || 1.402596 || 300 || 420.7788 | |||
|- | |||
| 4 || 1.510488 || 300 || 453.1464 | |||
|- | |||
| 5 || 1.61838 || 300 || 485.514 | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" | |||
! colspan="4" | '''Mark 15 Heavy PDC''' | |||
|- | |||
! Mod !! Damage !! Shots per Minute !! DPM | |||
|- | |||
| 0 || 1 || 120 || 120 | |||
|- | |||
| 1 || 1.1 || 120 || 132 | |||
|- | |||
| 2 || 1.2 || 120 || 144 | |||
|- | |||
| 3 || 1.3 || 120 || 156 | |||
|- | |||
| 4 || 1.4 || 120 || 168 | |||
|- | |||
| 5 || 1.5 || 120 || 180 | |||
|} | |} | ||
[[Category:Naval Weapons]] | [[Category:Naval Weapons]] | ||
Revision as of 07:51, 19 December 2025
| Mark 10 PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 0.333 | 240 | 79.92 |
| 1 | 0.3663 | 240 | 87.912 |
| 2 | 0.3996 | 240 | 95.904 |
| 3 | 0.4329 | 240 | 103.896 |
| 4 | 0.4662 | 240 | 111.888 |
| 5 | 0.4995 | 240 | 119.88 |
| Mark 11 PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 0.5994 | 270 | 161.838 |
| 1 | 0.6593 | 270 | 178.011 |
| 2 | 0.7193 | 270 | 194.211 |
| 3 | 0.7792 | 270 | 210.384 |
| 4 | 0.8392 | 270 | 226.584 |
| 5 | 0.8991 | 270 | 242.757 |
| Mark 15 Heavy PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 1 | 120 | 120 |
| 1 | 1.1 | 120 | 132 |
| 2 | 1.2 | 120 | 144 |
| 3 | 1.3 | 120 | 156 |
| 4 | 1.4 | 120 | 168 |
| 5 | 1.5 | 120 | 180 |
| Mark 16 Heavy PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 1.8 | 150 | 270 |
| 1 | 1.98 | 150 | 297 |
| 2 | 2.16 | 150 | 324 |
| 3 | 2.34 | 150 | 351 |
| 4 | 2.52 | 150 | 378 |
| 5 | 2.7 | 150 | 405 |
| Mark 12 PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 1.07892 | 300 | 323.676 |
| 1 | 1.186812 | 300 | 356.0436 |
| 2 | 1.294704 | 300 | 388.4112 |
| 3 | 1.402596 | 300 | 420.7788 |
| 4 | 1.510488 | 300 | 453.1464 |
| 5 | 1.61838 | 300 | 485.514 |
| Mark 15 Heavy PDC | |||
|---|---|---|---|
| Mod | Damage | Shots per Minute | DPM |
| 0 | 1 | 120 | 120 |
| 1 | 1.1 | 120 | 132 |
| 2 | 1.2 | 120 | 144 |
| 3 | 1.3 | 120 | 156 |
| 4 | 1.4 | 120 | 168 |
| 5 | 1.5 | 120 | 180 |